poniedziałek, 22 lutego 2021

WIG 20

 


 

OPIS TECHNICZNY:

Pierwsze tygodnie lutego w dalszym ciągu  nie przynoszą rozstrzygnięcia na szerokim Rynku. Konsolidacja trwa i im jest ona dłuższa tym mocniejszego zwrotu bym po niej oczekiwał. Patrząc na indeks WIG 20 z dłuższej perspektywy - ostatnie 10 lat budowaliśmy trójkąt rozszerzający się gdzie ostatni dołek spinający linię był dołkiem COVIDOWYM. Od tamtego czasu możemy przyjąć iż realizujemy falę wzrostową która teoretycznie mogłaby wynieść WIG 20 do poziomu około 2400 - 2500 pkt. jako podejścia w objęcia drugiego z ramienia trójkąta. Jest jednak pewien problem. Otóż poziom wokół którego aktualnie oscylujemy 2000 - 2100 ma bardzo duże znaczenie z dwóch powodów. Pierwszym jest taki, iż jest to wyłamana linia wieloletniego trendu którą z hukiem wybiliśmy w lutym 2020 i drugi powód iż jest to linia trójkąta z którego wybiliśmy również w lutym 2020 roku. W moim przekonaniu ów trójkąt zapowiadał złamanie wieloletniego trendu który dominował na GPW a obecnie realizujemy odreagowanie w formie korekty ABC.

Strefa około 2100 - 2400 na WIG 20 w ostatnim 10 leciu była dwukrotnie konsolidacją przed mocniejszymi spadkami. Aktualnie dojścia do niej w moim przekonaniu działają jako opór i nie będzie łatwo na jego pokonanie  - zbyt dużo kapitału wówczas obstawiło spadek - skoro tak to ten kapitał który wówczas obstawił spadek musi mieć czas aby obrócić się na hossę. Z takiego ujęcia wzrost od dołka COVID traktuję jako odreagowanie - korektę, która po jej zakończeniu wyzwoli kolejną falę spadkową. Ponadto realizujemy potężną formację o której będzie w moim kolejnym wpisie a która w moim przekonaniu niestety nie jest jeszcze ukończona i z tego powodu osobiście jestem bardzo ostrożny obecnie w inwestycjach i wolę być generalnie poza Rynkiem. Poszczególne Walory WIG 20 powoli zaczynają wykazywać tendencję spadkowe - zauważalny już jest moim zdaniem brak tej iskry, energii, impetu wzrostowego z kolei pojawiają się mniejsze spółki które zaczynają coraz ciekawiej wyglądać (Eurocash, Trakcja, Echo, Kogeneracja). Trwa budowanie portfeli największych inwestorów na kolejne miesiące i lata. Zadaniem małego inwestora jest umiejętne znajdywanie formacji które są budowane dużym kapitałem i podpinanie się pod te formacje przez co uczestniczenie w przyszłych wzrostach na zakumulowanych walorach. Nie dzieje się tak z dnia na dzień i należy być w poszukiwaniach bardzo cierpliwym.

 

Pod poniższym linkiem opublikowałem w ostatnim czasie opisy ciekawych spółek widziane z mojej perspektywy technicznej;  m. innymi Trakcja, Kogeneracja, Eurocash, Dino, Tauron, PKN Orlen, PZU

ZAPRASZAM

Portfel Akcyjny

Brak komentarzy: