piątek, 27 maja 2022

ALLEGRO

 


OPIS TECHNICZNY:

Na przykładzie Allegro można doskonale zobaczyć jedną z zasad giełdowych mówiącą, że trend trwa dopuki nie nastąpią istotne zmiany powodujące jego odwrócenie. Na wykresie widzimy, że było kilka szans na zmianę co najmniej krótkoterminowej sytuacji ze spadkowej na wzrostową - tak się nie stało co świadczy o słabości akcji. Sam oczekiwałem iż w chwili dotknięcia dolnej linii spadkowego kanału możemy mieć do czynienia z dynamiczną zmianą in plus. Taka zamiana była aczkolwiek generalny obraz techniczny spółki się nie zmienia i po kilku - kilkunastu sesjach wzrostowych kurs wracał do dominującego trendu czyli spadkowego. 

Analizując wykres oczywiście rzuca się w oczy historyczny kanał spadkowy który trzyma notowania. Ponadto można w jego zakresie wyrysować kanał o mniejszej amplitudzie gdzie dołek jest w okolicach obecnych notowań spółki a górna linia przebiega w okolicach 30 złotych. Do czasu gdy wahania kursu przebiegają w jego zakresie w moim przekonaniu nie ma co myśleć o wzrostach. Wybicie okolic 30 złotych może wyzwolić ruch do górnej linii kanału spadkowego  która przebiega na dzień dzisiejszy w okolicach 50 złotych. Podsumowując: w sytuacji kiedy trendem dominującym jest trend spadkowy większe szanse są na kolejne dołki niż kolejne szczyty. Można próbować w istotnych miejscach podejmować akcje - w moim przekonaniu na dolnej linii kanału jednakże należy liczyć się z tym że jeśli nie wyłapiemy tego istotnego momentu to po odreagowaniu spadków mamy kolejne minimami kursu.

Patrząc długoterminowo widzę oprócz spekulacyjnego miejsca do kupna na dolnej linii spadkowego kanału gdzie można podejmować akcje krótkoterminowo i ustawiać racjonalnie stop na cenie wejścia lub z jakąś minimalną stratą dwa inne miejsca do kupna.

1 - wybicie w gorę 30 złotych

2 - wybicie historycznego kanału spadkowego  - aktualnie okolice 50 złotych. - to miejsce zapewne inwestorzy trendowi potraktują jako zakończenie bessy i wejście w hossę.

Na koniec napiszę iż generalnie na GPW dominuje bessa a na obecne dynamiczne fale spadkowe WIG 20 zwracałem uwagę od listopada 2021 - należy brać to pod uwagę i chronić kapitał, pomimo że kilka opisywanych w ostatnim czasie spółek chce iść pod prąd sytuacji na szerokim rynku. W chwili gdy wejdziemy w hossę - mam taką nadzieję że już niedługo, inwestowanie stanie się dużo łatwiejsze gdyż większość spółek będzie rosła i ryzyko strat znacznie zmaleje. Do tego czasu nawet najlepiej wyglądająca technicznie spółka może się posypać.

 

Oczywiście Serdecznie Zapraszam do grupy zamkniętej znajdującej się pod poniższym linkiem, gdzie publikuje najciekawiej wyglądające pod względem technicznym spółki oraz analizuje zachowanie całego rynku, również biorąc pod uwagę kontekst geopolityczny..

Na stronie można co tydzień zapoznać się ze wskazaniem Trend Systemu - mojego autorskiego wskaźnika który informuje w jakiej fazie cyklu gieldowego jest GPW oraz wychwytuje momenty zwrotne dla Giełdy. Generalnie głównie na podstawie tego wskaźnika podejmuje decyzję angażowania kapitału w akcje. .

wtorek, 10 maja 2022

WIG 20

 


 

OPIS TECHNICZNY:

W grupie zamkniętej na Patronite (link pod artykułem) w dniu 14 kwietnia opublikowałem poniższą analizę sytuacji na GPW:

Sytuacja na Rynku największych spółek generalnie nie uległa zmianie. W mojej ocenie jesteśmy na ukończeniu korekcyjnej 4 fali niższego rzędu po której powinna przyjść ostatnia 5 fala w pierwszej długoterminowej fali spadkowej z jedną uwagą iż oznaczenie fal może ulec zmianie przez co także uległby wydłużeniu czas w którym te struktury falowe by się tworzyły. W dalszej grze jest utworzenie szczytu we wskazanym we wcześniejszym komentarzu zakresie około 2100 -  2150 gdzie zlokalizowane są mocne opory i górne ograniczenie kanału spadkowego i wtedy mielibyśmy ukończoną 4 falę i z tych poziomów pójdzie ostatnia 5 fala w dół (te oznaczenia mogą być inne). Docelowo piątą falę na dzień dzisiejszy lokuję poniżej 1800 - 1700 pkt i dopiero nastąpi dłuższe odreagowanie w postaci korekty spadków.

Na wykresie można pokusić się o wyznaczenie kanału spadkowego gdzie wsparciem są poziomy 1800 pkt a oporem 2150 pkt i na obecny czas skłaniam się do zdania że do czasu jak w nim przebywamy to nie ma co myśleć o wzrostach na giełdzie. Dopiero trwałe wybicie 2150 pkt może zmienić nastawienie techniczne i rewizję dotychczasowego postrzegania Rynku na bardziej optymistyczną.

A więc w ostatnim czasie nie ulega generalna zmiana sytuacji rynkowej natomiast jest kilka ciekawych spółek które pomimo niepewnej sytuacji wyglądają coraz ciekawiej. mam na myśli takie firmy jak wspomniana w osobnym wątku firma Eurocash, która w ostatnich sesjach próbuje wybijać się z 8 letniego klina i w końcu jest szansa na złamanie ciągłych spadków i zmiany tendencji na wzrostową. Czekam na korektę ostatnich wzrostów aby zobaczyć jak wygląda korekta i zdecydować się czy podebrać akcje. Kolejną spółką jest Bumech, przedsiębiorstwo z branży maszynowej świadczące usługi dla górnictwa. Trzy podstawowe obszary działalności to: drążenie wyrobisk podziemnych, produkcja urządzeń i maszyn górniczych i serwis i remonty maszyn czyli spółka która może wykorzystać dobry czas dla kopalń nie tylko w Polsce, gdzie w mojej ocenie na wykresie tej spółki możemy mieć budowanie tzw. wysokiej fali. Opiszę tą spółką w osobnym wątku. Kolejną spółką jest Arctic która nie chce poddać się korekcie a jest godna uwagi.  W moim zainteresowaniu jest też spółka Alumetal, która technicznie zmienia się z wersji negatywnej w pozytywną a to co najważniejsze ma bardzo dobre wyniki finansowe i wskaźnikowo jest bardzo dobra. Wymienię jeszcze spółki Bowim, Drozapol, Serinus, Ciech i Grupę Azoty które też coraz ciekawiej wyglądają. 

Przyznam, że w ostatnich tygodniach absorbuje mnie analiza poszczególnych spółek z jednoczesną analizą sytuacji na Ukrainie. Niestety zestawienie tych dwu elementów powstrzymuje mnie przed pozytywnym postrzeganiem rynku jako całości, oczywiście technika WIG 20 również. 

Generalnie moje podejście do Rynku jest w dalszym ciągu defensywne aczkolwiek dostrzegam potencjał spółek które wymieniłem w niniejszym tekście, pytaniem pozostaje Ukraina i to jak sytuacja na linii NATO - Rosja - Ukraina - Chiny rozleje się na świat i nie mówię tutaj o ekonomii bo to już się dziej ale to co może być ujmowane w aspektach militarnych.

Na koniec dodam, że to co jeszcze kilka miesięcy wstecz wydawało się nierealne teraz zaczyna się pojawiać. Mam na myśli to, że w rozliczeniach towarowych pojawiają się waluty takie jak rubel czy juan a więc prymat amerykańskiej waluty jest co najmniej testowany przez możnych tego świata.

 

Oczywiście Serdecznie Zapraszam do grupy zamkniętej znajdującej się pod poniższym linkiem, gdzie publikuje najciekawiej wyglądające pod względem technicznym spółki oraz analizuje zachowanie całego rynku, również biorąc pod uwagę kontekst geopolityczny..